Ευρωπαϊκό Κ23: Εκπληκτικός Δημήτρης Μάρκος, χρυσός πρωταθλητής Ευρώπης με πανελλήνιο ρεκόρ και όριο για Ντόχα (pics)

“Τρέλανε” κόσμο και άφησε πίσω ολόκληρη την κολυμβητική Ευρώπη -αλλά και τους Αμερικανούς-, στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 23 ετών, ο εκπληκτικός Δημήτρης Μάρκος. Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το πρώτο, ιστορικό μετάλλιο για την Ελλάδα σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (Κ23) στο Δουβλίνο και μάλιστα χρυσό, καθώς θριάμβευσε στον τελικό των 200μ ελεύθερο συντρίβοντας και το πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Μάρκος έκανε μια καταπληκτική κούρσα με τρομερό ξεπέταγμα στο φινάλε και τερμάτισε σε 1:46.65, καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Ανδρέα Βαζαίου που ήταν 1:46.94 από το 2022. Ο πρωταθλητής μας έκλεισε θέση και για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα, το 2024, καθώς έπιασε το όριο (1:47.06) ενώ άγγιξε και την Ολυμπιακή πρόκριση (1:46.26 το όριο).

Ο χρυσός Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης άφησε πίσω του και τους δυο Αμερικανούς Πάτρικ Σέιμον (1:47.27) και Άαρον Σέικελ (1:47.35). Το ασημένιο ευρωπαϊκό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Γιαν Λε Γκοφ (1:47.85) και το χάλκινο ο Ισραηλίνος Εϊτάν Μεσίτριτ (1:48.01).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

5η ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ Η ΔΑΜΑΣΙΩΤΗ

Λίγο νωρίτερα, με 59.00 η 20χρονη Γεωργία Δαμασιώτη τερμάτισε στην 6η θέση του τελικού των 100μ πεταλούδας,, όμως κολύμπησε εκτός συναγωνισμού η Αμερικανίδα Έμα Στίκλεν που ήταν 3η με 58.76 κι έτσι πήρε την 5η ευρωπαϊκή θέση. Το χρυσό μετάλλιο το κατάκτησε η Βρετανίδα Κίνα Μακίνες με 58.48, την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Ιρλανδή Έλεν Γουόλσι με 58.70 και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Πορτογαλίδα Μαρίανα Πασέκο Κούνια που ολοκλήρωσε σε 58.87.

6ος Ο ΑΣΠΟΥΓΑΛΗΣ

Στον τελικό των 50 πρόσθιο, εξάλλου, ο Γιώργος Αρκάδιος Ασπουγαλής με επίδοση 27.63 (ατομικό ρεκόρ), κατέλαβε την 7η θέση του και ουσιαστικά την 6η αφού υπήρχε και ο Αμερικανός Μέισον Μίτσελ που τερμάτισε 4ος.

5η Η 4Χ100 ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ mixed

Η Εθνική μας ομάδα 4Χ100μ Μικτή Ομαδική mixed, εξάλλου, σημείωσε επίδοση 3:52.94 και κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό. Την αποτελούσαν οι Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Γιώργος Αρκάδιος Ασπουγαλής, η Γεωργία Δαμασιώτη και η Ζαχαρούλα Καλογερή.

8ος ΣΤΑ 1.500μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ο ΜΑΡΚΟΣ

Ο Δημήτρης Μάρκος κολύμπησε και στη γρήγορη σειρά των 1.500μ ελεύθερο και πήρε την 8η θέση στη γενική κστάτσξη με 15:14.22.